Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Achillova šlacha je silná šlacha na zadní straně paty, která spojuje lýtkové svaly s patní kostí. Prostřednictvím Achillovy šlachy zvedají stahující se lýtkové svaly patu: tím vytvářejí pohyb chodidla, který je základem chůze, běhu i skoků. Achillova šlacha je nejsilnější a nejmohutnější šlachou v lidském těle. Viz také šlachy. Zdroj obrázku: depositphotos.com

Zánět šlachy neboli tendinitida nejčastěji vzniká v důsledku nadměrného namáhání šlachy nebo jejího poranění, často i při sportu. Často se vyskytuje na šlachách loktů, zápěstí, prstů, stehen, ale může postihovat i jiné šlachy v těle. Viz také zánět, šlachy.

Šlachová pochva (lat. vagina tendinis) je tekutinou vyplněný obal z pojivové tkáně, který obklopuje šlachu, a zajišťuje tak hladké klouzání šlachy ve tkáni. Šlachovou pochvu si můžeme velmi zjednodušeně představit jako prodloužený tíhový váček, který obaluje šlachu podobně, jako „rohlík obaluje párek pomazaný hořčicí“. Důležitou roli „hořčice“ zde ale hraje synoviální tekutina, která zajišťuje, aby šlacha uvnitř pochvy hladce klouzala. Šlachové pochvy se vyskytují všude tam, kde by šlachy jinak byly vystaveny velkému tření. Například v oblastech rukou a nohou může být svalové bříško poměrně vzdálené od úponu svalu, a šlachy jsou proto poměrně dlouhé, často i přes několik kloubů. Právě v těchto případech poskytují ochranu šlachové pochvy. Zranění nebo nadměrná zátěž obecně jakéhokoli kosterního svalu může způsobit bolestivý zánět příslušné šlachové pochvy, který pohyb tohoto svalu omezí. Obrázek: Šlachové pochvy v pravé noze (vyznačeny modrou barvou) a retinakulum (označeno jako cruciate ligament), které přidržuje šlachy včetně šlachových pochev na svém místě. (Zdroj: By Henry Vandyke Carter - Henry Gray (1918) Anatomy of the Human Body: Gray’s Anatomy, Plate 441, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=561494) Viz také šlachy, pohybový aparát.

Šlachy (lat. tendines) jsou tuhé provazce husté vazivové tkáně, které zajišťují spojení mezi svaly a kostmi a jsou schopny (do jisté míry) odolávat tahu. Při pohybu nebo udržování polohy šlacha přenáší na kost svalovou sílu. V příčném řezu jsou šlachy kulaté, oválné nebo připomínají tenké destičky. Nejsilnější a zároveň nejnápadnější šlachou v lidském těle je Achillova šlacha, která připojuje svaly lýtka k patní kosti a vydrží velmi vysokou zátěž v tahu. Nadměrné namáhání svalu (obecně jakéhokoli) může způsobit bolestivý zánět v místě úponu příslušné šlachy. Šlachy jsou podobné vazům v tom smyslu, že oba typy struktur jsou tvořeny pojivovou tkání. Rozdíly mezi nimi jsou ve spojeních, která v rámci pohybového aparátu vytvářejí: zatímco vazy spojují jednu kost s jinou kostí, šlachy spojují sval s kostí. Obrázek: Šlachy a vazy v kolenním kloubu – schematický nákres. V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky (kurzívou), protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: depositphotos.com). Viz také vazy, pohybový aparát.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků